Kto sú vysoko senzitívni ľudia?
Zažili ste situácie typu, že Vás stálo veľa energie držať krok s náladou ostatných a mali ste chuť uniknúť? Alebo ste sedeli na seminári v úplnej pohode a po určitom čase ste neboli schopní jednej rozumnej vety, cítili ste sa unavení či podráždení? Poznáte u seba situácie, kedy ste sa s vysokou motiváciou a chuťou pustili do práce, nadchli ste pre novú vec aj svoje okolie až kým nenastal ten zlom? Zrazu ste častejšie podliehali chorobám a robili ste chybu za chybou… Dokážete vycítiť prianie svojho partnera a často aj skôr, ako ho on sám vysloví, pričom zabúdate vo vzťahu na seba? Možno aj Vy patríte medzi ľudí s vysokou citlivosťou (HSP, higly sensitive person).
Vysoko senzitívni ľudia (HSP) sa narodili s nervovým systémom, ktorý im umožňuje vnímať a spracovávať vonkajšie a vnútorné podnety intenzívnejšie ako ostatným ľuďom, takže sa skôr cítia zavalení a ľahšie ich niečo vyvedie z miery (t.j. sú krehkejší). Ide o výrazný a premenlivý povahový rys, ktorý sa vyskytuje asi u 15 až 20 percent populácie, pričom podiel mužov a žien je obdobný. Základ hypersenzitivity môže byť genetický, resp. môžeme uvažovať o transgeneračnom prenose (napr. medzi predkami vysoko vnímavých ľudí sa často objavujú lekári, pomáhajúce profesie či duchovne zameraní ľudia). Všeobecne, výskum v oblasti HSP je len v začiatkoch.
Citliví jednotlivci sú vybavení akýmisi jemnými zmyslovými anténkami, ktoré im umožňujú intenzívnejšie vnímať a spracovávať väčšie množstvo podnetov (zvuky, pachy, chuťové vnemy, ale aj teplo, chlad, dotyky, prievan atď.). Ďalšou záťažou pre mnohých senzitívnych ľudí sú nálady druhých – sú to tie chvíle, kedy sa potrebuje jednotlivec zorientovať a rozlišovať, či sa jedná o jeho vlastné pocity alebo prenos pocitov a nálad od iných osôb.
Navonok môžu senzitívni jednotlivci pôsobiť ako opatrní a zdržanliví, ale často sa dokážu prejavovať aj sebavedomo. Mnohí vedia dobre vystupovať a v osobnej komunikácii sa prejavujú ako silné a zaujímavé osobnosti. Sú usilovní, empatickí a schopní výborne načúvať. K druhým sa správajú korektne, hlavne nechcú vzbudiť negatívnu pozornosť alebo vyvolať hádku a túžia zachovať harmóniu za každú cenu. Môžeme sa však stretnúť aj s opakom, t.j. veľmi citliví ľudia sa môžu niekedy správať aj značne nepríjemne – v nervóznom, hlučnom či agresívnom človeku sa môže skrývať veľmi citlivá povaha. Tiež ju môžu otupovať alkoholom alebo inými závislosťami (drogy, práca). Pre hypersenzitívnych dospelých, ktorí v detstve nezažili podporu a porozumenie svojej citlivosti, môže byť vlastné vnímanie nepríjemné, môžu sa cítiť neprijatí a unikať od svojho prežívania, svojej podstaty.
Zhrnutie významných charakteristík vysoko senzitívneho človeka (HSP):
- obmedzená zóna, v ktorej sa cíti komfortne,
- rýchly nástup predráždenia, prípadne nadmernej stimulácie,
- podnety a informácie uňho dlho doznievajú,
- hlboké spracovávanie informácií, emocionálna zraniteľnosť a silné reagovanie na pozitívne podnety a ešte intenzívnejšie na negatívne,
- vedomé vnímanie i drobných podnetov či jemných rozdielov, ktoré zostávajú ostatným skryté,
- schopnosť diferencovaného vnímania, komplexného myslenia a schopnosť nájsť riešenie,
- silná tendencia unikať pred situáciami, ktoré by ho mohli trápiť,
- pochybnosti o sebe (resp. prevládajúca predstava, že ostatní zvládajú život lepšie),
- pocity zodpovednosti za emócie druhých,
- vysoká empatia, lojalita a sociálne cítenie,
- svedomitosť, zodpovednosť a usilovnosť,
- vysoká intuícia, kreativita a iné.
Užitočné zdroje:
https://www.forbes.sk/hypersenzitivny-clovek-zachytava-signaly-ktore-si-ini-nevsimaju-vnima-aj-atmosferu-v-skupine/?fbclid=IwAR2fk6zPkAxdvjKRiLaKmoQovaHcMeaJM_A2RL1Z6EYoAEQYtle1j9-OwxY
Sohst, K.: Citlivost jako výhoda. Jak proměnit svou citlivost v sílu. Praha: Grada, 2016.
Šulistová, J.: Strach z odlišnosti. https://psychologie.cz/strach-z-odlisnosti/
Šulistová, J.: Nenahraditelní. https://psychologie.cz/nenahraditelni/
www.hsperson.com
www.zartbesaitet.net
www.hochsensibel.org